List of LMS prize winners

 

DE MORGAN MEDALLISTS

1884

A. CAYLEY

1950

A.S. BESICOVITCH

1887  

J.J. SYLVESTER

1953

E.C. TITCHMARSH

1890

Lord RAYLEIGH

1956

G.I. TAYLOR

1893

F. KLEIN

1959

W.V.D. HODGE

1896

S. ROBERTS

1962

M.H.A. NEWMAN

1899

W. BURNSIDE

1965

P. HALL

1902

G. GREENHILL

1968

M.L. CARTWRIGHT

1905

H.F. BAKER

1971

K. MAHLER

1908

J.W. GLAISHER

1974

G. HIGMAN

1911

H. LAMB

1977

C.A. ROGERS

1914

J. LARMOR

1980

M.F. ATIYAH

1917

W.H. YOUNG

1983

K.F. ROTH

1920

E.W. HOBSON

1986

J.W.S. CASSELS

1923

P.A. MacMAHON

1989

D.G. KENDALL

1926

A.E.H LOVE

1992

A. FRÖHLICH

1929

G.H. HARDY

1995

W.K. HAYMAN

1932

B.A.W. RUSSELL

1998

R.A. RANKIN

1935

E.T. WHITTAKER

2001

J.A. GREEN

1938

J.E. LITTLEWOOD

2004

R. PENROSE

1941

L.J. MORDELL

2007

B.J. BIRCH

1944

S. CHAPMAN

2010

K.W. MORTON

1947

G.N. WATSON

2013

J. G. THOMPSON

 

POLYA PRIZE

1987

J.H. CONWAY

2002

N.J. HITCHIN

1988

C.T.C. WALL

2003

A.J. MACINTYRE

1990

G.B. SEGAL

2005

M.V. BERRY

1991

I.G. MACDONALD

2006

H. P. F. SWINNERTON-DYER

1993

D. REES

2008

D. PREISS

1994

D. WILLIAMS

2009

D. R. HEATH-BROWN

1996

D.E. EDMUNDS

2011

E.B. DAVIES

1997

J.M. HAMMERSLEY

2012

D. SEGAL

1999

S.K. DONALDSON

2014

M. REID

2000

T.J. LYONS

 

 

 

FRÖHLICH PRIZE

2004

I.H. GROJNOWSKI

2010

J. P. KEATING

2006

M. WEISS

2012

T. WOOLLEY

2008

N.J. HIGHAM

2014

M. HAIRER

 

SENIOR WHITEHEAD PRIZE

1974

J.F. ADAMS

1995

C.J. BUSHNELL

1976

C.T.C. WALL

1997

J.H. COATES

1978

I.M. JAMES

1999

M.J.D. POWELL

1980

D.G. KENDALL

2001

D.W. MOORE

1982

E.C. ZEEMAN

2003

P.M. NEUMANN

1984

J.T. STUART

2005

H.K. MOFFAT

1987

R.A. RANKIN

2007

B. BOLLOBÁS

1989

L.E. FRAENKEL

2009

V. G. MAZ’YA

1991

W.B.R. LICKORISH

2011

J. PILA

1993

B.J. BIRCH

2013

F. C. KIRWAN

 

NAYLOR PRIZE AND LECTURESHIP IN APPLIED MATHEMATICS

1977

M.J. LIGHTHILL

1997

F.P. KELLY

1979

B.J. MASON

1999

S.W. HAWKING

1981

H.C. LONGUET-HIGGINS

2000

A.S. FOKAS

1983

M.J.D. POWELL

2002

M.H.A. DAVIS

1985

I.C. PERCIVAL

2004

R.O. JOZSA

1987

D.S. JONES

2007

M.B. GREEN

1989

J.D. MURRAY

2009

P. K. MAINI

1991

R. PENROSE

2011

J.B. McLEOD

1993

M.V. BERRY

2013

L. N. TREFETHEN

1995

J.M. BALL

 

 

 

SENIOR BERWICK PRIZE

BERWICK PRIZE

1946

L.J. MORDELL

1947

A.G. WALKER

1948

J.H.C. WHITEHEAD

1949

J.L.B. COOPER

1950

K. MAHLER

1951

D.B. SCOTT

1952

W.V.D. HODGE

1953

D.G. NORTHCOTT

1954

H. DAVENPORT

1955

W.K. HAYMAN

1956

E.C. TITCHMARSH

1957

C.A. ROGERS

1958

P. HALL

1959

I.M. JAMES

1960

J.E. LITTLEWOOD

1961

M.F. ATIYAH

1962

G. HIGMAN

1963

J.F. ADAMS

1964

W.K. HAYMAN

1965

C.T.C. WALL

1966

F.F. BONSALL

1967

J.F.C. KINGMAN

1968

G.L. WATSON

1969

G.R. ALLAN

1970

A.W. GOLDIE

1971

J.H. CONWAY

1972

R. RADO

1973

D.G. LARMAN

1974

P.M. COHN

1975

R.G. HAYDON

1976

A. FRÖHLICH

1977

G. LUSZTIG

1978

E.M. WRIGHT

1979

R.C. VAUGHAN

1980

C. HOOLEY

1981

D.R. HEATH-BROWN

1982

J.G. THOMPSON

1983

D.H. HAMILTON

1984

J.A. GREEN

1985

C.J. READ

1986

G.P. SCOTT

1987

P.A. LINNELL

1988

D.B.A. EPSTEIN

1989

G.R. ROBINSON

1990

N.J. HITCHIN

1991

W.W. CRAWLEY-BOEVEY

1992

J. EELLS

1993

T.D. WOOLEY

1994

A.A. RANICKI

1995

J.P.C. GREENLEES

1996

D.R. HEATH-BROWN

1997

H.D. MACPHERSON

1998

E.B. DAVIES

1999

D. BURNS

2000

J.F. TOLAND

2001

M. DU SAUTOY

2002

J.C. RICKARD

2003

T. BRIDGELAND

2004

B. ZILBER

2005

I.G. GORDON

2006

M. REID

2007

NOT AWARDED

2008

K.M. BUZZARD

2009

J. CHUANG and R. KESSAR

2010

D. MCDUFF

2011

NOT AWARDED

2012

I. AGOL

2013

NOT AWARDED

2014

D. FREED, M. HOPKINS & C. TELEMAN

 

 

 

SENIOR ANNE BENNETT  PRIZE

ANNE BENNETT PRIZE

2014

C. SERIES

 

 

 

 

 

 

 

WHITEHEAD PRIZE

1979

P.J. CAMERON

2002

K.M. BUZZARD

 

P.T. JOHNSTONE

 

A. CORTI,

1980

H.G. DALES

 

M. CSÖRNYEI

 

J.T. STAFFORD

 

C. TELEMAN

1981

N.J. HITCHIN

2003

N. DOREY

 

D.F. HOLT

 

T. HALL

1982

J.M. BALL

 

M. LACKENCY

 

M.J. TAYLOR

 

M. NAZAROV

1983

J.B. PARIS

2004

M. AINSWORTH

 

A.A. RANICKI

 

V. MARKOVIC

1984

S.K. DONALDSON

 

R.P. THOMAS

 

S.J. PATTERSON

 

U.L. TILLMANN

1985

D. SEGAL

2005

B.J. GREEN

 

P.J. RIPPON

 

B. KIRCHHEIM

1986

T.J. LYONS

 

N.P. STRICKLAND

 

D.A. RAND

 

P.M. TOPPING

1987

C.M. SERIES

2006

R. ROUQUIER

 

A.H. SCHOFIELD

 

J. SHERRATT

1988

S.M. REES

 

A. SMOKTUNOWICZ

 

P.J. WEBB

 

P. M. SUTCLIFFE

 

A. WILES

2007

N. NIKOLOV

1989

D.E. EVANS

 

O. RIORDAN

 

F.C. KIRWAN

 

I. SMITH

 

R.S. WARD

 

C. STROPPEL

1990

M.T. BARLOW

2008

T.D. BROWNING

 

R.L. TAYLOR

 

M. HAIRER

 

A.J. WASSERMANN

 

T. HAUSEL

1991

N.S. MANTON

 

N.C. SNAITH

 

A.J. SCHOLL

2009

M. DAFERMOS

1992

K.M. BALL

 

C. DRUTU

 

R.E. BORCHERDS

 

R. MARSH

1993

D.J. BENSON

 

M. OWEN

 

P.B. KRONHEIMER

2010

H. HELFGOTT

 

D.G. VASSILIEV

 

J. MARKLOF

1994

P.H. KROPHOLLER

 

L. REMPE

 

R.S. MACKAY

 

F. TISSEUR

1995

W.T. GOWERS

2011

J. BENNETT

 

J. RICKARD

 

A. GORODNIK

1996

J. ROE

 

B. NIETHAMMER

 

Y. SAFAROV

 

A. PUSHNITSKI

1997

B.H. BOWDITCH

2012

T. GEE

 

A. GRIGOR’YAN

 

E. VARVARUCA

 

D. JOYCE

 

S. WATERS

1998

S.J.CHAPMAN

 

A. WINTER

 

I. RIVIN

2013

L. ALDAY

 

J. NEKOVAR

 

A. NEVES

1999

M.R. BRIDSON

 

T. SANDERS

 

G. FRIESECKE

 

C. ULCIGRAI

 

N.J. HIGHAM

2014

R. BAKER

 

I.B. LEADER

 

T. COATES

2000

M.A.J. CHAPLAIN

 

D. KUHN & D. OSTHUS (joint)

 

G.M. STALLARD

 

C. MOUHOT

 

A.M.STUART

 

 

 

B.J. TOTARO

 

 

2001

M. MCQUILLAN

 

 

 

A.N. SKOROBOGATOV

 

 

 

V. SMYSHLYAEV

 

 

 

J.R. KING