List of LMS prize winners

 

DE MORGAN MEDALLISTS

1887  

J.J. SYLVESTER

1956

G.I. TAYLOR

1890

Lord RAYLEIGH

1959

W.V.D. HODGE

1893

F. KLEIN

1962

M.H.A. NEWMAN

1896

S. ROBERTS

1965

P. HALL

1899

W. BURNSIDE

1968

M.L. CARTWRIGHT

1902

G. GREENHILL

1971

K. MAHLER

1905

H.F. BAKER

1974

G. HIGMAN

1908

J.W. GLAISHER

1977

C.A. ROGERS

1911

H. LAMB

1980

M.F. ATIYAH

1914

J. LARMOR

1983

K.F. ROTH

1917

W.H. YOUNG

1986

J.W.S. CASSELS

1920

E.W. HOBSON

1989

D.G. KENDALL

1923

P.A. MacMAHON

1992

A. FRÖHLICH

1926

A.E.H LOVE

1995

W.K. HAYMAN

1929

G.H. HARDY

1998

R.A. RANKIN

1932

B.A.W. RUSSELL

2001

J.A. GREEN

1935

E.T. WHITTAKER

2004

R. PENROSE

1938

J.E. LITTLEWOOD

2007

B.J. BIRCH

1941

L.J. MORDELL

2010

K.W. MORTON

1944

S. CHAPMAN

2013

J. G. THOMPSON

1947

G.N. WATSON

2016 W. T. GOWERS
1950 A. S. BESICOVITCH 2019 A. J. WILES

1953

E.C. TITCHMARSH    

 

POLYA PRIZE

1987

J.H. CONWAY

2005

M.V. BERRY

1988

C.T.C. WALL

2006

 H. P. F. SWINNERTON-DYER

1990

G.B. SEGAL

2008

D. PREISS

1991

I.G. MACDONALD

2009

D. R. HEATH-BROWN

1993

D. REES

2011

E.B. DAVIES

1994

D. WILLIAMS

2012

D. SEGAL

1996

D.E. EDMUNDS

2014

M. REID

1997

J.M. HAMMERSLEY

2015

B. ZILBER

1999

S.K. DONALDSON

2017

A. WILKIE

2000

T.J. LYONS

2018

K. VOGTMANN

2002

N.J. HITCHIN

2020

M. LIEBECK
2003 A. J. MACINTYRE    

 

FRÖHLICH PRIZE

2004

I.H. GROJNOWSKI

2014

M. HAIRER

2006

M. WEISS

2016

D. JOYCE

2008

N.J. HIGHAM

2018

F. MEZZADRI

2010

J. P KEATING

2020 F. TISSEUR
2012 T. D. WOOLEY    

 

SHEPHARD PRIZE

2015

K. BALL

 

 
2020 D. HIGHAM & K. FALCONER (joint)    

 

SENIOR WHITEHEAD PRIZE

1974

J.F. ADAMS

1999

M. J. D. POWELL

1976

C.T.C. WALL

2001

D. W. MOORE

1978

I.M. JAMES

2003

P. M. NEUMANN

1980

D.G. KENDALL

2005

H. K. MOFFATT

1982

E.C. ZEEMAN

2007

B. BOLLOBAS

1984

J.T. STUART

2009

V. G. MAZ'YA

1987

R.A. RANKIN

2011

J. PILA

1989

L.E. FRAENKEL

2013

F. C. KIRWAN

1991

W.B.R. LICKORISH

2015

R. MACKAY

1993

B.J. BIRCH

2017 P. CAMERON
1995 C. J. BUSHNELL 2019 B. J. GREEN

1997

J. H. COATES

 

 

 

NAYLOR PRIZE AND LECTURESHIP IN APPLIED MATHEMATICS

1977

M.J. LIGHTHILL

1999

S.W. HAWKING

1979

B.J. MASON

2000

A.S. FOKAS

1981

H.C. LONGUET-HIGGINS

2002

M.H.A. DAVIS

1983

M.J.D. POWELL

2004

R.O. JOZSA

1985

I.C. PERCIVAL

2007

M.B. GREEN

1987

D.S. JONES

2009

P. K. MAINI

1989

J.D. MURRAY

2011

J.B. McLEOD

1991

R. PENROSE

2013

L. N. TREFETHEN

1993

M.V. BERRY

2015

S. J. CHAPMAN

1995

J.M. BALL

2017

J. R. KING

1997

F. P. KELLY

2019 N. J. HIGHAM

 

SENIOR BERWICK PRIZE

BERWICK PRIZE

1946

L.J. MORDELL

1947

A.G. WALKER

1948

J.H.C. WHITEHEAD

1949

J.L.B. COOPER

1950

K. MAHLER

1951

D.B. SCOTT

1952

W.V.D. HODGE

1953

D.G. NORTHCOTT

1954

H. DAVENPORT

1955

W.K. HAYMAN

1956

E.C. TITCHMARSH

1957

C.A. ROGERS

1958

P. HALL

1959

I.M. JAMES

1960

J.E. LITTLEWOOD

1961

M.F. ATIYAH

1962

G. HIGMAN

1963

J.F. ADAMS

1964

W.K. HAYMAN

1965

C.T.C. WALL

1966

F.F. BONSALL

1967

J.F.C. KINGMAN

1968

G.L. WATSON

1969

G.R. ALLAN

1970

A.W. GOLDIE

1971

J.H. CONWAY

1972

R. RADO

1973

D.G. LARMAN

1974

P.M. COHN

1975

R.G. HAYDON

1976

A. FRÖHLICH

1977

G. LUSZTIG

1978

E.M. WRIGHT

1979

R.C. VAUGHAN

1980

C. HOOLEY

1981

D.R. HEATH-BROWN

1982

J.G. THOMPSON

1983

D.H. HAMILTON

1984

J.A. GREEN

1985

C.J. READ

1986

G.P. SCOTT

1987

P.A. LINNELL

1988

D.B.A. EPSTEIN

1989

G.R. ROBINSON

1990

N.J. HITCHIN

1991

W.W. CRAWLEY-BOEVEY

1992

J. EELLS

1993

T.D. WOOLEY

1994

A.A. RANICKI

1995

J.P.C. GREENLEES

1996

D.R. HEATH-BROWN

1997

H.D. MACPHERSON

1998

E.B. DAVIES

1999

D. BURNS

2000

J.F. TOLAND

2001

M. DU SAUTOY

2002

J.C. RICKARD

2003

T. BRIDGELAND

2004

B. ZILBER

2005

I.G. GORDON

2006

M. REID

2007

NOT AWARDED

2008

K.M. BUZZARD

2009

J. CHUANG and R. KESSAR

2010

D. MCDUFF

2011

NOT AWARDED

2012

I. AGOL

2013

NOT AWARDED

2014

D. FREED, M. HOPKINS & C. TELEMAN

2015

P. E. CAPRACE & N. MONOD

2016 M. HINO & K. HARA 2017 K. COSTELLO

2018

M. LEVINE

2019

C. BARWICK

2020 T. HALES    

 

SENIOR ANNE BENNETT  PRIZE

ANNE BENNETT PRIZE

2014

C. SERIES

2015

A. MAJUMDAR

2017 A. ETHERIDGE 2016 J. WOLF
2020 P. CLARKSON 2018 L. HOLLANDS

 

 

2019

E-M GRAEFE

 

WHITEHEAD PRIZE

1979

P. J. CAMERON

2006

R. ROUQUIER

 

P. T. JOHNSTONE

 

J. SHERRATT

1980

H. G. DALES

 

A. SMOKTUNOWICZ

 

J. T. STAFFORD

 

P. M. SUTCLIFFE

1981

N.J. HITCHIN

2007

N. NIKOLOV

 

D.F. HOLT

 

O. RIORDAN

1982

J.M. BALL

 

I. SMITH

 

M.J. TAYLOR

 

C. STROPPEL

1983

J.B. PARIS

2008

T. D. BROWNING

 

A.A. RANICKI

 

M. HAIRER

1984

S.K. DONALDSON

 

T. HAUSEL

 

S.J. PATTERSON

 

N. C. SNAITH

1985

D. SEGAL

2009

M. DAFERMOS

 

P.J. RIPPON

 

C. DRUTU

1986

T.J. LYONS

 

R. MARSH

 

D.A. RAND

 

M. OWEN

1987

C.M. SERIES

2010

H. HELFGOTT

 

A.H. SCHOFIELD

 

J. MARKLOFF

1988

S.M. REES

 

L. REMPE

 

P.J. WEBB

 

F. TISSEUR

 

A. WILES

2011

J. BENNETT

1989

D.E. EVANS

 

A. GORODNIK

 

F.C. KIRWAN

 

B. NIETHAMMER

 

R.S. WARD

 

A. PUSHNITSKI

1990

M.T. BARLOW

2012

T. GEE

 

R.L. TAYLOR

 

E. VARVARUCA

 

A.J. WASSERMANN

 

S. WATERS

1991

N.S. MANTON

 

A. WINTER

 

A.J. SCHOLL

2013

L. ALDAY

1992

K.M. BALL

 

A. NEVES

 

R.E. BORCHERDS

 

T. SANDERS

1993

D.J. BENSON

 

C. ULCIGRAI

 

P.B. KRONHEIMER

2014

R. BAKER

 

D.G. VASSILIEV

 

T. COATES

1994

P.H. KROPHOLLER

 

D. KUHN & D. OSTHUS (joint)

 

R.S. MACKAY

 

C. MOUHOT

1995

W.T. GOWERS

2015

P. KEEVASH

 

J. RICKARD

 

J. MAYNARD

1996

J. ROE

 

C. ORTNER

 

Y. SAFAROV

 

M. PORTER

1997

B.H. BOWDITCH

 

D. VELLA

 

A. GRIGOR’YAN

 

S. ZERBES & D. LOEFFLER (joint)

 

D. JOYCE

2016

A. BAYER

1998

S.J.CHAPMAN

 

G. HOLZEGEL

 

I. RIVIN

 

J. MILLER

 

J. NEKOVAR

 

C-B. SCHÖNLIEB

1999

M.R. BRIDSON

2017

J. GOG

 

G. FRIESECKE

 

J. THORNE

 

N.J. HIGHAM

 

A. MÁTHÉ

 

I.B. LEADER

 

A. MONTANARO

2000

M.A.J. CHAPLAIN

 

O. RANDAL-WILLIAMS

 

G.M. STALLARD

 

M. WEMYSS

 

A.M.STUART

2018

C. BIRKAR

 

B.J. TOTARO

 

A. CARAIANI

2001

M. MCQUILLAN

 

H. HARRINGTON

 

A.N. SKOROBOGATOV

 

V. LUCARINI

 

V. SMYSHLYAEV

 

F. RINDLER

 

J.R. KING

 

P VARJÚ

2002

K. M. BUZZARD 2019

A. BURYAK

 

A. CORTI

  D. CONLON

 

M. CSÖRNYEI

  T. CUBITT
 

C. TELEMAN

 

A. HANSEN

2003 N. DOREY   W. PARNELL
  T. HALL   N. SHERIDAN
  M. LACKENBY 2020 M. BRUNA
  M. NAZAROV   B. DAVISON
2004 M. AINSWORTH   A. HARPER
  V. MARKOVIC   H. KRIEGER
  R. P. THOMAS   A. MONDINO
  U. L. TILLMANN   H. WILTON
2005 B. J. GREEN    
  B. KIRCHHEIM    
  N. P. STRICKLAND    
  P. M. TOPPING    

 

HIRST PRIZE AND LECTURESHIP

2015

E. F. ROBERTSON & J. J O'CONNOR (joint)

2018

J. GRAY

 

150TH ANNIVERSARY PRIZE FOR THE COMMUNICATION OF MATHEMATICS

2015

C. J BUDD