LMS Elections

The slates for the 2019 LMS elections to Council and Nominating Committee are given below. 

Candidates' biographies can be accessed here.

A forum to discuss the elections is available at http://discussions.lms.ac.uk/lmselections/.

The ballot will open on 25 October 2019 and the results will be announced at the LMS Annual General Meeting on 29 November.

 

1. Election slates for LMS Council and Nominating Committee

1.1 Council: Officers

The following nominations for Officers of Council have been made in accordance with the Society's By-Laws.

Role Nominee Nominator
President Jon Keating Nominating Committee
Vice-President Alexandre Borovik

Nominator: Angus Macintyre

Seconders: Martin Hyland, Rob Wilson, Inna Capdeboscq

Vice-President Iain Gordon Nominating Committee
Vice-President Catherine Hobbs Nominating Committee
Treasurer Robert Curtis Nominating Committee
General Secretary Stephen Huggett Nominating Committee
Publications Secretary John Hunton Nominating Committee
Programme Secretary Chris Parker Nominating Committee
Education Secretary Kevin Houston Nominating Committee

 

1.2 Council: Members-at-Large

The following nominations for Members-at-Large of Council have been made in accordance with the Society's By-Laws.  Five two-year terms and one one-year term are contested in the election.  The list is alphabetical.

Role Nominee Nominator
Member-at-Large of Council Elaine Crooks Nominating Committee
Member-at-Large of Council Andrew Dancer Nominating Committee
Member-at-Large of Council Tony Gardiner Nominating Committee
Member-at-Large of Council Thomas Jordan

Nominator: Nina Snaith

Seconders: Mark Hagen, Mike Todd, Jonathan Fraser

Member-at-Large of Council Anotida Madzvamuse Nominating Committee
Member-at-Large of Council Frank Neumann

Nominator: John Hunton

Seconders: John Ball, Sarah Whitehouse, Stephen Huggett

Member-at-Large of Council Brita Nucinkis Nominating Committee
Member-at-Large of Council Richard Pinch Nominating Committee
Member-at-Large of Council Marika Taylor Nominating Committee
Member-at-Large of Council Alina Vdovina Nomintating Committee

 

Five Members-at-Large who were elected for two years in 2018 have a year of their terms left to serve; they are: Alexandre Borovik, Tara Brendle, David E Evans, Mariya Ptashnyk and Anne Taormina.

In addition, the role of Member at Large (Librarian) will be open for election in 2019. The term of office is one year, to a maximum of ten years. The following nomination has been made in accordance with the Society’s By-Laws:

Role Nominee Nominator
Member-at-Large (Librarian) Mark McCartney Nominating Committee

 

1.3 Nominating Committee

The following nominations for the Nominating Committee have been made in accordance with the Society's By-Laws.

There are two vacancies, both for three-year terms.

The list is alphabetical.

Role Nominee Nominator
Nominating C'ttee Shahn Majid Nominating Committee
Nominating C'ttee Beatrice Pelloni Nominating Committee
Nominating C'ttee Mary Rees Nominating Committee
Nominating C'ttee Colin Sparrow Nominating Committee

 

The continuing members of the Nominating Committee are: Kenneth Falconer (Chair), I. David Abrahams, Martin Mathieu, H. Dugald Macpherson and Elizabeth Winstanley. In addition, Council will appoint a representative to the Committee. 

Further information about the work of the Nominating Committee is available.  The Committee welcomes input from Society members.